Docent:      Leo Klapwijk
Wanneer:  Donderdag 30 okt; 6, 13, 20, 27 nov.
Locatie:      De Groene Hoven – zaal 3
Tijdstip:      19:30-21:30u

Als buitenechtelijk kind was het hoogste onderwijs aan de ‘Latijnse school’ voor Leonardo da Vinci niet weggelegd. Voor hem lager onderwijs, vnl. gericht op handelsrekenen. Het notarisgilde waar zijn vader lid van was, liet ook geen onwettige kinderen toe; de betrouwbaarheid van de notaris moet nl. boven iedere twijfel verheven zijn. Gelukkig voor Leonardo, hij was toch liever aan het tekenen. Later schrijft hij: Ik ben me er wel van bewust dat het feit dat ik een ongeletterde ben, bepaalde verwaande mensen zal laten denken dat zij reden hebben me te verachten, aannemende dat ik een man zonder onderwijs ben. Domme mensen! (…) ze weten niet dat mijn onderwerpen ervaring vereisen in plaats van de woorden van anderen.

Eeuwen later weten we wat hij met ‘mijn onderwerpen’ bedoelde: tekenen, schilderen, beeldhouwen, architectuur, wetenschap, techniek, toneel, muziek, oorlogswerktuigen, planten, dieren, geologie, fossielen, waterwerken, vliegen, licht, anatomie, … inclusief de onderlinge verbanden tussen de verschillende disciplines. Een kunstenaar, wetenschapper en uitvinder met een ongebreidelde nieuwsgierigheid naar alles wat de wereld te bieden heeft.

In deze cursus kijken we naar het werk van Leonardo – schetsen, aantekeningen, schilderijen en technische ontwerpen – aan de hand van zijn levensloop en de ontwikkelingen tijdens de Italiaanse Renaissance. De biografie die Walter Isaacson van Da Vinci heeft geschreven (2017) is hierbij een goed vertrekpunt.

Leo Klapwijk heeft na de Kunstacademie jarenlang lesgegeven in Beeldende Vorming, in het VO. Bij de pabo van Saxion was hij docent Techniek en docent Kunst-geschiedenis. Leo gaf in 2024 en 2025, goed ontvangen, cursussen voor OKW.

Deelnemers: maximaal 25
Kosten: € 100,00 voor OKW-leden; € 120,00 voor niet-leden

Aanmelden: Stuur een mailtje naar contactpersoon Femmy Erbé (femmyerbe59@kpnmail.nl) met vermelding van de titel van de cursus, uw naam en telefoonnummer. Daarna ontvangt u van Femmy een bevestiging van plaatsing. Vervolgens betaalt u het cursusgeld.

Betaling: Pas nadat u van Femmy Erbé bericht heeft gehad dat er voor u plaats is bij de betreffende cursus, maakt u het verschuldigde bedrag over op bankrekening NL69 INGB 0004 3167 33 t.n.v. Ver. OKW onder vermelding van de titel van de cursus en de naam van de deelnemer(s).

De inschrijving voor een cursus is pas definitief wanneer u van Femmy Erbé een bevestiging van plaatsing heeft gekregen en het cursusgeld voldaan is.

Wanneer cursussen onverhoopt door OKW geannuleerd moeten worden, wordt het cursusgeld teruggestort.